הקשר בין רווקות, בררנות וחרדת נטישה

את רוצה זוגיות אך משהו תמיד משתבש? יוצא לך להכיר רק גברים "לא שווים"? את ממהרת לסיים מערכות יחסים? כולם אומרים לך שאת נורא בררנית? מרגישה שאת חסומה ושאין לך מזל באהבה? אם את מכירה מקרוב את הסיטואציה ורוצה לדעת מדוע זה קורה לך ואיך ניתן לשנות את המצב, הפוסט הזה בשבילך.

אחד החסמים העיקריים שמונעים מאתנו למצוא זוגיות הוא הפחד מפני נטישה. לרוב הפחד אינו מודע אך מנהל את חיינו מאחורי הקלעים ומשתק אותנו בבואנו ליצור זוגיות. ייתכן שמקור הפחד בילדותנו הרחוקה, במערכת היחסים של ההורים או שלנו איתם. וייתכן שהחרדה התפתחה עם השנים בעקבות חוויות שעברנו וסיטואציות בהם נקשרנו רגשית, נזרקנו ונאלצנו להתמודד עם כאב קשה מנשוא. ואז אמונות שליליות על גברים וזוגיות מתנגנות בתת המודע שלנו. אמונות כמו: "כל אהבה סופה להסתיים בכאב לב", "אהבה זה דבר כואב", "אם אקשר רגשית- אפגע". אנחנו בדרך כלל לא שומעים את האמונות האלו מתנגנות.. ולא מודעים לעובדה שיש לנו פחד שמונע מאתנו ליצור זוגיות.
כיצד ניתן לזהות חרדת נטישה כחסם שמונע זוגיות?

בררנות יתר- כשאני חוששת להיפגע אני מציבה באופן לא מודע רף גבוה, וצ'ק ליסט לא מציאותי שאף גבר לא יכול לעמוד בו. הסיכוי שלי למצוא את האחד שיענה על כל הקריטריונים שהצבתי קלוש ביותר, וכך לא אמצא בן זוג וגם לא אפגע.
בניגוד לזה חרדת הנטישה יכולה לבוא לידי ביטוי גם באופן הבא:

משיכה לגברים מתוסבכים ו"לא שווים"- אם אני מאוד פוחדת להינטש, אמשך שלא במודע לגברים “לא שווים” ולא רציניים שלא עונים על כל הקריטריונים שלי. מתוך הנחה לא מודעת שאם יסתיים הקשר כאב הנטישה יהיה פחות נורא. אני לא אצא בתחושה שאיבדתי את אהבת חיי או שפספסתי את הגבר האיכותי ביותר שיכולתי לבקש. ואנחם את עצמי בכך שבכל מקרה “הוא לא היה האחד” או ש “הוא לא שווה אותי”.

אני תמיד נוטשת ראשונה- במקרים בהם אני קולטת בתת המודע אות אזהרה לכך שהוא מתחיל לאבד בי עניין, או שאני מזהה אצלו דפוסי התנהגות של גברים שנטשו אותי בעבר, אני אמהר להיות זאת שנוטשת. לא אסכים לתת לו צ'אנס, אירתע ממנו, ארגיש שאין סיכוי למערכת היחסים איתו ואסיים את הקשר. אני "אזרוק" אותו לפני שהוא "יזרוק" אותי. לא תמיד אנחנו יודעות לזהות מדוע אנחנו ממהרות לפסול ולא נותנות סיכוי לבניית זוגיות. מדובר על מנגנון הגנה אוטומטי שיושב על חרדה קשה מפני נטישה.

"טוב לי לבד"- כשאני משכנעת את עצמי ואת הסביבה שפשוט טוב לי כך ואין לי רצון להכניס בן זוג לחיי. אני מעדיפה לחיות בבדידות ובאזור הנוחות המוכר והידוע, מאשר לחוות היקשרות רגשית, פרידה וטלטלה שתערער את חיי.
אז מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם החרדה שמנהלת אותנו? כיצד ניתן להתגבר עליה? הבשורה הטובה שניתן להתמודד עם הפחד ולנהל אותו במקום שהוא ינהל אותי.  בעזרת טכניקות של שינוי תפיסות ואמונות שליליות בשילוב NLP,  ניתן לשנות את דפוסי החשיבה והפחד שמונע מאתנו ליצור זוגיות. בתהליך קצר וממוקד תוכלי לשחרר את החסמים להיפתח לאהבה ולמצוא את האחד שלך בקלות ובהנאה.